Blog keyboard_arrow_right Blog keyboard_arrow_rightArabica vs. Robusta: Jaký je rozdíl?

Obrázek příspěvku: Arabica vs. Robusta: Jaký je rozdíl?

Arabica vs. Robusta: Jaký je rozdíl?

personaccess_time29.říjen 2019chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye1298 shlédnutí

Rozdíly mezi kávovými zrny Arabica a Robusta

Skutečný milovník kávy bude schopen rozeznat rozdíl mezi chutí kávy Arabica a Robusta . I když kávová zrna vypadají podobně jako jedna jiná, když jsou mletá, existuje mezi nimi docela málo rozdílů. Pro milovníky kávy je zajímavé a poutavé poznat, jak podmínky růstu a složení každé rostliny ovlivňují chuť.

Každá odrůda má zvláštní vlastnosti, které dávají kávě, která se vaří, jedinečnou chuť. Oba jsou kávová zrna, ale jsou to dva různé druhy. Zde jsou charakteristiky každého pro srovnání.

Kvalita chuti

Lidé, kteří raději pijí silnější a hořčí škálu kávy, budou pravděpodobně preferovat použití zrn Robusta . Existuje mírný náznak lichotivosti a zrnitých podtextů pro zemitou směs. zrna Arabica jsou populárnější u konzumentů kávy, kteří mají jemnější chuť s lehkým nádechem květin, sladkosti a měkkosti.

Pěstitelské podmínky

Rostliny kávy Robusta jsou větší než rostliny Arabica. Rostou vyšší a produkují vyšší výnosy kávových zrn na rostlinu. K prosperitě také vyžadují větší vlhkost. Keř Robusta může růst ve výšce 8 až 21 stop, zatímco Arabica, která potřebuje méně vody, roste mezi 8 a 15 stopami. Teplotní podmínky potřebné pro rostliny Arabica jsou chladnější než jejich protějšky Robusta. Protože tyto rostliny během svého života produkují méně bobů, je jejich nákup dražší. Rostliny Robusta jsou mnohem srdečnější než odrůdy Arabica. Když jsou tyto dvě stránky porovnány vedle sebe, mají rostliny Robusta robustnější dispozice.

Rozdíly ve tvaru zrna

zrna Robusta jsou o něco menší a mají zaoblený tvar. zrna Arabica jsou větší a mají delší tvar. Rozdíly ve struktuře zrna způsobují, že na teplo reagují odlišně. Když pražíte zrna vedle sebe za stejných podmínek, všimnete si, že se dvě zrna nepečí stejnou rychlostí nebo stejnou úrovní. Když jsou dvě různé zrna pečené a poté mleté, je obtížnější je vizuálně rozeznat.

Variace ve sloučeninách a chemii

zrna Robusta mají dvojnásobnou hladinu kofeinu než zrna Arabica a také dvojnásobné množství kyseliny chlorogenové (CGA). Obě tyto přísady přispívají k celkové chuti a kvalitě vařených káv. Cukr a lipidy jsou o 60% vyšší u odrůd Arabica. Hladina cukru ovlivňuje vyvíjející se chuť zrna, jak se peče, a je klíčovým faktorem ve vývoji aroma a těla nápoje.

Varianty vnitřní struktury a opylení

V zrnech Arabica je 44 chromozomů, zatímco zrna Robusta mají pouze 22. Zatímco Arabica se sama opyluje, Robusta nemá. Arabica je proto méně nakloněna produkovat jakékoli mutace a je pravděpodobnější, že si zachová svou integritu.

Existuje mnoho různých druhů kávových zrn a pěstují se v různých klimatických podmínkách v regionech po celém světě. Arabica a Robusta jsou dva nejoblíbenější. Je to proto, že každý přináší jedinečný zážitek, pokud jde o vůni a chuť konečného produktu. Ať už dáváte přednost silné a ořechové chuti nebo lehčímu, více květinovým a hladkým nápojům, vědět, co každý typ nabízí, vám pomůže, když se rozhodujete, který typ kávy by nejlépe vyhovoval vašim vkusům.

Stejně jako u všech různých kávových zrn ovlivní síla piva vůni ve velkém měřítku. Jemnější základ a použití vyššího poměru káva-voda povede k silnějšímu nápoji bez ohledu na použitý typ zrna. Pokud chcete hladší šálek, jednoduše použijte doporučené množství kávové moučky a úroveň mletí, abyste dosáhli požadované chuti.

Na kávu se už nikdy nebudete moci dívat stejným způsobem. Možná jste přemýšleli o vůni a vkusu jedné značky je tak odlišný od jiné. Teď víš!

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Co Je Káva - Fakta, Statistiky A Účinky Kávy Na Zdraví

personAdminremove_red_eye6598bookmarkBlog

Co je káva a proč ji máme rádi? Milujeme kávu, protože jsme na ní závislí nebo protože její chemické složení má smysl pro naše tělo? Káva není příjemným zážitkem z ochutnávky pro téměř každého při prvním pokusu. Mnoho lidí prostě nenávidí chuť. Káva však ..

Jak rozpoznat různé druhy kávy

personAdminremove_red_eye3627bookmarkBlog

Víte, jak vypadá Geisha / Gesha? A co Bourbon? Existuje mnoho druhů kávy a není vždy jasné, jak se liší. Kromě odchylek v chuti a profilu existují mezi rostlinami jasné fyzické rozdíly. Některé kávovníky jsou vysoké a hubené, zatímco jiné jsou krátké a huňaté. A kávové ..

Top 10 zemí produkujících kávu

personLukas Tobolakremove_red_eye1389bookmarkBlog

1. Brazílie Objevuje se vám Brazílie při diskusi o nejlepší dostupné kávě? Podle většiny milovníků kávy káva vyráběná v Brazílii chutná úžasně. Výroba kávy v Brazílii činí přibližně 54 milionů sáčků ročně. Brazílie se na tomto výrobním seznamu hlásí již ..

Jak Vybrat Kávová Zrna Pro Espresso

personAdminremove_red_eye3831bookmarkBlog

Výběr kávových zrn pro espresso je věcí osobního vkusu zdvojnásobeného přísným technickým kontrolním seznamem. Svým způsobem bychom mohli říci, že na výrobu espressa můžeme použít libovolná kávová zrna, to by však bylo jen částečně pravda. Espresso je jednou z ..

Ledová Káva VS. Cold Brew Coffee - Jaký Je Rozdíl?

personAdminremove_red_eye1207bookmarkBlog

Existuje mnoho mylných představ, pokud jde o rozdíly mezi ledovou a studenou kávou. Přemýšleli jste někdy, co odlišuje tyto dva? Pak jste na správném místě, přečtěte si, prosím, níže! Ať už si budete připravovat jakoukoliv kávu, je potřeba mít kvalitní a čerstvou kávu. ..

Etiopská káva

personJaSuEditorremove_red_eye779languagefullcup.cz

Než se vůbec začneme bavit na téma etiopská káva, je důležité si uvědomit, že se jedná o téma tak obsáhlé, jakobychom chtěli zobecnit například vodní živočichy. Rozmanitost typů a druhů je tak veliká, že v článku stihneme zmínit pouze obecně platné a známé ..

Espresso kávovary

personJaSuEditorremove_red_eye861languagefullcup.cz

Jaký typ zvolit? Kávovary se běžně dělí na 3 typy: Espresso – tento přístroj pracuje pomocí vysokého tlaku vodní páry. Espressovač ocení především milovníci silné a aromatické kávy. Překapávač – káva je v něm pomalu zalévána vodou a následně překape do ..

OBJEDNÁVEJTE KÁVU JAKO GURMÁNKA: POZNEJTE DRUHY KÁVOVÝCH NÁPOJŮ

personJaSuEditorremove_red_eye587languagemagazin-2k.cz

Mezi český nešvar patří vše přejmenovávat a vymýšlet různý patvary originálních názvů. Výjimkou nejsou ani kávové nápoje. Pojďte se s Magazínem 2K podívat na 8 druhů kávových nápojů. Jistě jste již slyšely nebo dokonce použily termíny jako je piccolo nebo presso s ..

Ruční mlýnek na kávu

personRedakceremove_red_eye372languageegastronomie.cz

V dnešní době máte možnost se rozhodnout, zda budete pořizovat mlýnek ruční nebo ten automatický. Samozřejmě automatické hrnky jsou velice praktické, protože udělají všechnu práci za vás, ale mnohdy ji udělají špatně a to především pokud je mlýnek špatně vybrán. ..

Konvice na kávu

personRedakceremove_red_eye746languageegastronomie.cz

Pod pojmem konvice na kávu si lze představit hned několik konvic, které jsou určeny nejen k přípravě, ale i ke konzumaci kávy. Pokud se mluví o přípravě kávy, tak je na trhu konvice, ve které je možné obyčejného turka udělat jako kávu překapávanou. Rozdíl je jen v tom, že ..